6 Razloga zašto ne postižete svoje ciljeve?
- Šika Banini
- 7. ožu 2017.
- 4 min čitanja

Otkrijte 6 najčešćih razloga koji vas sprečavaju da postignete svoje ciljeve.
Otkrijte 6. najčešćih razloga koji vas sprečavaju da postignete svoje ciljeve.
Koliko ste puta pregazili obećanja? Ne mislim na ona koja ste dali nekome, već ona koja ste dali sebi. Poslala bi k vragu osobu koja me toliko puta zeznula u nastojanju da postignem ono što želim.
I naravno, ni sama ne znam od kuda vadim vrlo kreativne izgovore i opravdanja zašto nešto ne mogu ili nisam stigla. Izgovori dolaze ruku pod ruku s osjećajem neodgovornosti. Osjećaj neodgovornosti nam podmeće osjećaj krivnje. Poznajete li osobu koja se nije podsvjesno sabotirala i nakon toga pokušala opravdati izgovorom? Svi to radimo.
Kada ste zadnji put osjetili potrebu za promjenom ili želju da napokon poduzmete prve korake kako bi postigli željeni cilj?
Kada razmišljamo o našim željama i ciljevima prolazimo kroz faze. Razmišljamo o mogućnostima, razmatramo ih, provjeravamo alternative, analiziramo i odlučujemo krenuti u akciju.
U jednom trenutku krenemo, a u drugom shvatimo koliko je potrebno uložiti truda, discipline, energije, promjena i učenja. I vrlo često izgubimo motivaciju na putu do cilja i naše stanje nam se odjednom učini izdržljivo i sasvim OK? Jednostavno, odustanemo. Slegnemo ramenima i pomirimo se s tim „OK stanjem“....ali ipak nezadovoljno jamramo. I tako u krug.
Razmislite koliko vam je važno učiniti određenu promjenu i određen cilj. Kako će vam se život promijeniti ako dođemo do željenog cilja? Što će to značiti isključivo vama?
Kako bi uopće došlo do promjene i ostvarenja ishoda, mi ga trebamo željeti jasno, strastveno i odlučno!

Otkrivamo vam glavne kamenčiće spoticanja koji vas sprječavaju da stvarate ono što želite.
INFRALIMBIC KORTEKS
2. KRATKOROČNO PAMĆENJE.
3. IZGOVOR = BEZBOLAN NEUSPJEH
4. IGRA KRIVNJE I ODGOVORNOST
5. STRAH
1. INFRALIMBIC KORTEKS
Dio mozga koji se stručno naziva infralimbic korteks prihvaća nove navike, ali ne zaboravlja one stare. Zato je ponekad teško zadržati dosljednost u nastojanju da se stvore nove navike. Znanstvena istraživanja potvrđuju da je za promjenu navika potrebno 41 dan.
2. KRATKOROČNO PAMĆENJE
Neprijatelj broj dva je kratkoročno pamćenje.
Dakle, mi u jednoj situaciji jasno znamo rješenje problema, no u drugoj situaciji krenemo jurcati za šarenim leptirima niz zelene livade i zaboravimo kamo smo krenuli i zašto. Dakle, naš mozak se dosta često ponaša kao majmunčić s ADHD dijagnozom. Postoje metode i strategije koje vam mogu pomoći da to izmijenite i budemo uspješniji u postizanju ciljeva. Za svaku promjenu treba proći neki period. Znanstvenici potvrđuju kako je potrebno 21 dan kako bi svjesno izmijenili vlastita uvjerenja koja nas sputavaju u nastojanju da postignemo željene promjene, a kako bi se neka nova navika usvojila treba čak 41 dan. Relativno malo ako možete trajno poboljšati vlastiti život.
2. IZGOVOR = Bezbolan neuspjeh
Hoćemo li sami sebi priznati ili ne izgovori su vrlo bezbolan način da opravdamo neuspjeh ili izostanak neke konkretne akcije.
Molim vas da ne miješate greške koje se događaju ju prilikom akcije koju poduzimate da bi postigli željeni ishod.
Ne, ne, ne i ne!
To su apsolutno dvije različite stvari. Ako se ne pokrenete, tada ste se osudili na neuspjeh tj. nepostizanje onoga što želite li za čim čeznete. Na putu ka cilju možete griješiti i posrtati. Pritom, možete biti manje ili više uspješni. Iz svega što nazivate „greškom“ dobivate povratnu informaciju i točno znate što trebate promijeniti kako bi bili bolji u tome što radite. Vjerujem da ste tu filozofiju čuli milijun puta. No, zašto ne radimo ono što znamo da bi trebali?
3. IGRA KRIVNJE I ODGOVORNOSTI
Igra „tko je kriv?“, okrivljavanje drugih je daleko od konstruktivnog rješenja. Najjednostavniji način da prekinemo taj začarani krug je osvještavanje trenutka kada krenemo s okrivljavanjem.
Okrivljavanje je pronalaženje opravdanja koje podržava neuspjeh za pasivnost ili odustajanje. Čim primijetite da se u vama javljaju takve misli, ušutkajte ih i napokon budite iskreni prema sebi. Možda vam jednostavno više nije dovoljno stalo i ne zanima vas postizanje određenog cilja. I to je sasvim OK. Prijeđite preko toga i krenite dalje. U tom slučaju, preuzimate odgovornost za svoje stanje. Ono nije toliko loše da bi napravili promjenu.
ODUSTALA SAM, NIJE MI TO TOLIKO VAŽNO.
I TO ŠTO SAM ODLUČILA ODUSTATI JE SASVIM OK I NA TO IMAM APSOLUTNO PRAVO!
JER OVO JE MOJ ŽIVOT I ODGOVORNA SAM KAKO I NA KOJI GA NAČIN ŽIVIM!
4. STRAH
Razmislite zašto odgađamo većinu stvari koje želimo ?
Prvi odgovor koji mi pada na pamet je strah. Strah može biti povezan sa strahom od promjene, strahom od uspjeha, od neuspjeha, straha od nerazumijevanja bližnjih, strah od neprihvaćanja itd. Pokušajte pronaći objektivne razloge koji opravdavaju taj strah i zbog kojih odgađamo pokušaje i pokret.Tu je važan faktor samodisciplina. Svjesnost da se neke prividne komocije moramo odreći, pa preispitujemo u nedogled. Postoji li za to realna potreba i koliko će nam se život promijeniti ako postignemo željeni cilj.
Osobni strah proizlazi iz straha od neuspjeha i istine koliko sam stvarno dorasla izazovu. A tu su i uvjerenja koja su se podvukla i usadila duboko u podsvijest. Iz podsvijesti uvjerenja iskaču nepozvana i to u najgorim mogućim trenucima. U takvim trenucima padaju presudne odluke: Ma, ko ga šljivi, skrolat ću po faceu do besvijesti, gledat tv, spavat ću, čistit kuhinju po 100 put prije nego ću se suočiti avanturom zvanom „papirologija“, putni nalozi, odluka o novom poslu, poziv na kavu, izlazak, štogod to već bilo.
Naša priroda je da razmišljamo o egzistenciji, preživljavanju, lovu iz zasjede, po mogućnosti u grupi, čoporu, kolektivnom strahu. Priželjkujemo život i slobodu iz sigurnog zaklona.
Naš mozak nam često govori: „Osjeti strah, umrtvi se i nemoj pokušati, jednostavno odustani, jednostavno izgubi u startu.“
Vi imate moć osobnog razvoja i rasta. Kontrolirate svoje odluke, odgovorno, slobodno i dosljedno. Budite sretni!
Comments