Kako Preživjeti Blagdane i Izbjeći Višak Kilograma
Svake se godine na naslovnicama časopisa dijele savjeti kako preživjeti blagdane, a da se ne udebljate. Pretpostavljam da ima mojih istomišljenika koji te tekstove jednostavno ne žele čitati. Ipak prelistam dio njih kako bi zadovoljila svoju znatiželju, jer BAŠ me zanima što njihovi autori imaju za reći.
Na kraju se glavni savjet svede na pakiranje suhih purećih prsa i kiselih krastavaca u plastične posude koje ćete do besvijesti cukljati kamo god idete.
To baš i ne zvuči zabavno, zar ne?
Dajte ljudi, izađite i dobro se zabavite!
Naravno da postoje strategije koje će vam mogu pomoći da izbjegnete nakupljanje suvišnih kilograma. Ne morate ih primijeniti sve, ali ako odaberete barem dvije, vjerujem da ćete biti zadovoljniji kada nakon blagdana stanete na vagu.
“Ali ja se svaki put udebljam preko blagdana!”
Znate li što vas „okida“?
Iz istraživanja, glasina i osobnih iskustava možete potvrditi da se preko blagdana prosječna odrasla osoba udeblja između 1 do 5 kg. To nas na neki način tješi, jer eto, nismo jedini koji pokleknu pred finim delicijama i kasnije muku muče s viškom kilograma.
Jedna od novogodišnjih odluka je baš to, obećanje kako ćemo biti dobri i nećemo se baš toliko pretrpavati hranom. Ali u drugom trenu se zakopamo i maminu sarmu, bakinu pitu bez koje blagdanske večere nisu večere, pa kokteli, punčevi, rakijice, kobasice… i ostatak mjeseca se osjećamo debelo. Ne zato što smo puni hrane, već osjećaja krivnje i prezira što smo ponovo pogazili svoje obećanje.
Zašto, umjesto da budemo proaktivni tijekom blagdana, mi se osjećamo loše nakon što je šteta već učinjena?
Osvijestite koja vas hrana okida i pred kojom vam popuštaju apsolutno sve kočnice. Odaberite nešto drugo što može biti dostojna zabava vašim okusnim pupoljcima.
Planirajte na koji ćete se način opustiti i uživati. Opušteno uživanje u hrani neka bude osviješteno. Sjednite i osvijestite količinu hrane koju stavljate na tanjur. Osjetite okuse, temperaturu hrane, reakciju tijela na svaki zalogaj, kako se želite osjećati nakon objeda i kako se stvarno osjećate. Pojedite kolačić ili pojedite polovicu tanke šnite torte.
Ako planirate i jedete osviješteno, tada ćete uspješno nadići anksioznost i osjećaj krivnje. Moći ćete stvarno uživati u hrani i druženjima.
Imajte na umu da emocije i sjećanja nisu pohranjeni u hrani.
Blagdani nekima znaju biti stresni. Oko vas je obitelj i radi takvih situacija upadamo u regresivna stanja. Ljudi ulaze u uloge iz kojih su već odavno izašli. U poznatom okruženju pojedinci znaju forsirati svoju poziciju koja je već odavno izblijedila.
Jeste li se ikad našli u situaciji da se stariji član obitelji i dalje ponaša prema vama kao da nemate životnog iskustva, znanja i mudrosti?
Iz ormara isplaze stari duboko zakopani kosturi prošlosti koji se polako uvuku u obiteljska druženja. Vrlo brzo se takva okupljanja pretvore u noćnu moru i podsjete vas zbog čega ste ih htjeli izbjeći u samom startu.
„Zašto nećeš probati tortu strine Marice? Pa prije si voljela jesti voćnu tortu od sušenih smokvi, margarina i jaja.“
NE NISAM! Prije sam je morala jesti!
Tetka Marica je srce od žene i na kraju popustiš. Uzmeš šnitu i pojedeš četvrtinu. Ali opet, taj osjećaj krivnje što će se baciti ponekad zna biti jači. Ukoliko ne želite nešto pojesti, jednostavno nemojte.
Uvijek imate izbor. Imate apsolutnu slobodu odlučivanja što će ući i izaći iz vaših usta.
E baš takve situacije mogu ljude navesti da svoju utjehu i stres utišaju hranom, pićem ili nekim drugim načinom.
Razmislite što sve možete napraviti u takvim situacijama.
Otići u šetnju. Pogledati neki dobar film. Preokrenite sve na zezanciju. Prihvatite činjenicu da ste vi sada osoba koja se tijekom godina transformirala, za razliku od osobe koja je ostala u svojoj ulozi i prošlom u vremenu.
Pristupite tome s razumijevanjem i prihvaćanjem.
Natrpavanje hranom i cugom nema smisla. Opustite se i uživajte. Budite sretni. Dobre vibracije su zarazne.
Evo najboljeg načina kako možete planirati blagdanske obroke?
Jedite „živu“, neprerađenu, hranu i naravno, ostavite malo mjesta za nekoliko omiljenih namirnica u kojima možete stvarno uživati.
Na tanjuru neka vam uvijek bude dovoljno:
• vlakana i raznovrsnog povrća
• dovoljno namirnica koje su bogate proteinima (riba, piletina, puretina, teletina, jaja)
• zdravih masti (maslinovo ulje, sezamovo ulje, bademi, orasi, lješnjaci)
• sve ostalo, a u to se ubrajaju i vaše nadraže blagdanske poslastice
Ako ne znate što bi za blagdansku večeru, možda vam pomogne ovaj primjer Božićnog menia s receptima finih i sočnih delicija koje će zadovoljiti i najkritičnije gurmane. Budte sigurni kako ćete pojesti nešto zdravo, hranjivo i kalorijski uravnoteženo. Nakon ove večere nećete imati grižnju savjesti.
Proaktivnim pristupom, planom i pravim načinom razmišljanja, kladim se da nećete dobiti ni kilu.
I zapamtite, ako ste previše pojeli ili ste "slučajno" izgubili kontrolu nad količinom pojedenih kolačića, iskoristite tu energiju za vježbanje. Igrajte se vani s klincima, otiđite na brze šetnje kvartom, planinarite. Postoje strategije kojima možete zadržati svoju sadašnju težinu i spriječiti da nakupite dodane kilograme. Više o tome možete pročitati ovdje.
Ali čak i ako dobiješ kilicu ili dvije, ne morate se brinuti! Znate gdje me možete naći. A možete se uključiti i u najnoviji 3D detoks izazov.
Comentários