6 začina koji ubrzavaju mršavljenje
Miris domaće hrane!!!
Jednostavno mmmmm!
Hrana koju je tata spremao uvijek mi je bila nekako ukusnija od mamine. Moj tata stvarno dobro kuha. Možda zato što je uvijek kuhao bez žurbe, ležerno i relaksirano. Nije morao kuhati svaki dan. Ipak, maminu sarmu tata nikad neće moći nadmašiti. Sarmu i ćufte!
Kad bi on kuhao, stanom su se širili miomirisi začina koje mama inače nije koristila.
Jeste li znali kako naš mozak najbolje pamti mirise?
Začini su na neki način male bombice sjećanja kojima možete napasti vlastito nepce, okusne pupoljke i stvoriti nezaboravan osjećaj doma i zajedništva za obiteljskim stolom.
Obožavam začine i koristim svaku priliku da isprobam neku novu kombinaciju. Ovo su začini koji vas mogu ugrijati u ovim zadnjim trzajevima zime. Neki začini imaju i vrlo zanimljivo svojstvo koje će vas možda potaknuti da ih uvedete u svakodnevnu prehranu.
Oni osim termogenog svojstva, ubrzavaju metabolizam.
Brži metabolizam znači i brže mršavljenje. Dolaskom toplijih dana poželjet ćemo izbaciti svoje noge na sunce i prošetati u lepršavim haljinama. Vrijeme je da razmislite o tome kako se pravilnije hraniti. Muka vam je kad pomislite što bi sve trebali izbaciti iz prehrane? Više bi vam se svidjela ideja da ipak nešto i ubacite u prehranu, zar ne?
Pa što čekate? „SPICE UP YOUR LIFE“!!
Znam, zvučim kao ofucana SPAJSICA, ali nema veze. Isprobajte neke začine i provjerite sami kako djeluju.
1. Kardamom
Ovo je jedan od najskupljih začina nakon šafrana i vanilije. Koristi se u slatkim i slanim jelima. Možete ga dodati u kavu, čaj, gulaše, zobene pahuljice ili voćne pite, kekse, smoothie.
Ima svježu aromu, slatkast je, pomalo vuče na limun, ugodno zagrijava vaše tijelo i ostavlja svježinu u vašim ustima.
2. Šafran
Jedan od začina kojeg stvarno često koristim. Dodajem ga juhama, varivu, rižotima. Možete ga naći u nijansama crvene boje sve do žuto-narančastih nijansi. Crvenkasti šafran se smatra kvalitetnijim od žutog šafrana.
Ukoliko radite temeljac, tada su vam potrebna 1-5 niti šafrana koje ćete namočiti u 2,5 dcl vode. Možete ga otopiti u mlijeku. U tom slučaju mlijeko prethodno zagrijte, a potom dodajte šafran prema želji. Inače se mlijeko sa šafranom, u Indiji, tradicionalno pripremalo za svadbene večeri i posluživalo mladencima prije prve bračne noći. Hm, možda ima djelovanje i na one noći koje su već svjetlosnim godinama udaljene od medenog mjeseca. Isprobajte i javite efekte! U inbox molim. Aroma mu je cvjetna i slatkasta, ima blago gorkasti okus i ugodno zagrijava.
3. Kumin
Moram naglasiti kako kumin nije isto što i kim. Često se zna zamijeniti s kimom, no radi se o potpuno drugoj biljci, začinu i okusu. Kumin je sjeme biljke koja pripada obitelji peršina. Kumin se u dućanima „zdrave hrane“ može pronaći isključivo u obliku praha.
Ima jak okus i miris pa preporučujem da ga koristite u umjerenim količinama. Samo 3 grama kumina dnevno u vašem jelu može ubrzati vaš metabolizam i pomoći pri bržem mršavljenju. Zemljano-orašastog je okusa, ljutkast je i pomalo gorak. Možete ga stavljati u variva, namaze kao što je humus, namaz od sira, avokada i sl.
4. Cimet
Iza crnog papra, cimet je jedan od najpoznatijih začina. Zastupljen je u kuhinjama od Bliskog Istoka do Latinske Amerike. Jedan je od začina koji ima snažno termogeno djelovanje i ubrzava metabolizam. No prilikom korištenja cimeta trebate biti oprezni.
Potrebno ga je dozirati u pravilnim količinama i ne pretjerivati. Više od 1 čajne žličice cimeta dnevni je definitivno previše za odraslu osobu. Tako da smanjite. Osobno ne koristim više od ½ čajne žlice dnevno, a stavljam ga u kavu, zobenu kašu ili proteinski shake. Cimet možete stavljati u slatka i slana jela. Postoje različite vrste cimeta. Najpoznatiji su Cinnamomum verum i Cassia Cinnamon (Cinnamomum cassia). Cassia je slađa, jeftinija i zastupljenija na našem tržištu. Volim kombinirati cimet u mesnim varivima i gulašu. Jelu daje puninu i nešto jaču aromu. Nezaobilazan je sastojak voćnih kolača, osobito od jabuka. Isprobajte kavu s cimetom, čaj ili ga dodajte u voćne salate, zobenu kašu, jogurt. Okus mu je topao, sladak, drvenast i odlično se slaže s drugim začinima.
5. Klinčić
Miris klinčića se za vrijeme zimskih mjeseci može osjetiti na ulicama. Daje onaj poseban blagdanski ugođaj. Klinčić ima dragocjena ljekovita svojstva. Glavni sastojak klinčića je eugenol, kojemu je glavno obilježje protuupalno djelovanje.
Osim toga, sadrži minerale kalcij, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar, mangan i selen. Miris mu je topao, opor i aromatičan, a okus je dosta jak i slatkasto-trpak. Zanimljivo je što su se 1600. god. čak vodili ratovi kako bi se zaštitila stabla ovog posebnog začina. Jako se često kombinira s cimetom i dodaje slatkim napitcima i jelima. Budite umjereni s ovim začinom jer ima stvarno jaku aromu, barem meni.
6. Kurkuma
Začin koji ima protuupalna djelovanja i osobno ga stavljam u skoro sve. Od palačinki, mesa, variva, kruha, juhe. Snažan je i potrebno ga je stavljati u jela u malim količinama.
Jelima daje lijepu zlatnožutu boju. Vjerojatno je jedan od najrašireniji začina, izuzetno moćan u čak malim količinama. Dr. Michael Greger, autor knjige „Kako ne umrijeti“, uz popis velik namirnica navodi i kurkumu kao jednu koja štiti naš organizam od kroničnih i teških oboljenja. On preporučuje četvrtinu žličice dnevno. Pri tome navodi kako kuhanjem kurkuma više štiti naš DNK.
Comments