5 ključnih čimbenika za uspješno mršavljenje
Kraj je godine i možda se s vremena na vrijeme uhvatiš kako razmišljaš o onim svojim „New year new me!“ odlukama.
Možda si jedna od onih koje su ispunile većinu stvari na svojoj listi i uživaš u plodovima cjelogodišnjeg fokusiranog rada. Vjerujem kako ćeš i u predstojeću godinu nastaviti istim tempom.
Ako se mučiš s manjkom motivacije i energije, ne obaziri se previše.
„Umor i faze ne da mi se!“ - normalne su.
Napravi koliko ide, samo napravi.
Možda si u drugim životnim poljima dosljedna, postižeš svoje ciljeve s lakoćom, ali se i dalje mučiš s jednostavnim stvarima kao što je praćenje plana prehrane koji ti je nutricionistica propisala i držanja prokletog plana treninga! Koliko god se to činilo lako, ti s time imaš problem, jer se konstantno boriš s viškom kilograma i odustaješ od svakog pokušaja da uvedeš red u svoju dnevnu rutinu koja se tiče hrane.
Ček, ček, ček…
Ako si pokušala svašta i isprobala sve, možda nisi razmišljala o ovim faktorima koji nam često prođu ispod radara, jer smo se s njima suživjeli, a itekako utječu na povećanje i lakoću smanjenja suvišnih kilograma, osobito ako se konstantno vrtiš u nekakvom začaranom krugu jo jo efekta. Nerijetko se nađemo razočarani svojim napretkom koji percipiramo kao neuspjeh, jer ne vidimo rezultate iako se držimo dobivenih uputa, no zanemarujemo sljedeće faktore koji itekako diktiraju dinamiku regulacije tjelesne težine i njeno zadražavanje. Ovo je pet faktora koji imaju značajan utjecaj na postizanje i trajno zadržavanje tjelesne težine.
1. HORMONALNI DISBALANS
Ako si u klubu 40+, tada možeš primijetiti suptilne promjene koje mogu biti povezane s peri menopauzom i menopauzom.
Suhoća kože, suhoća sluznice, vlasišta, bolnih menstrualnih ciklusa, ciklusa koji nisu redoviti ili menstrualnih ciklusa koji nešto duže traju.
Drugi simptomi mogu biti:
Valunzi (valovi vrućine) i noćno znojenje
Umor
Promjene raspoloženja
Smanjenje libida
Vaginalna suhoća
Debljanje i nadutost
Učestalo mokrenje, mokraćne infekcije i inkontinencija
(nekontroliran ispuštanje mokraće)
Poteškoće s koncentracijom
Osjetljivost i bolnost dojki (mastodinija)
Izraženiji PMS (predmenstrualni sindro
Poteškoće sa spavanjem
Glavobolje (migrene) i vrtoglavice
Promjene kože i kose
Možeš primjeriti kako otežano gubiš na težini i puno lakše dobivaš kilograme. Hormonalni disbalans mogu prouzročiti poli cistični jajnici, problemi sa štitnom žlijezdom, dijabetes i inzulinska rezistencija.
Obrati pažnju na promjene koje se javljaju i nemoj ih ignorirati bez obzira koliko si preopterećena svakodnevnim obvezama. Potrebno je reagirati na vrijeme.
Informiraj se, čitaj i razmotri moguća rješenja te sve to prokomentiraj s liječnikom obiteljske medicine ili na sljedećoj kontroli kod ginekologa. Na vrijeme se pozabavi s time i potraži pomoć stručnjaka.
Pravovremenom reakcijom i adekvatnom suplementacijom je moguće usporiti prirodan proces, a time smanjiti mogućnost razvoja drugih zdravstvenih problema vezanih za štitnjaču
2. SAMOSABOTAŽA
Druga stvar je samosabotaža.
Što je uopće samosabotaža?
Mogli bi je okarakterizirati kao konflikt između tvoje stvarne želje za promjenom, u ovom slučaju smanjenjem tjelesne težine i svih informacija, znanja koje imaš o tome što bi trebala raditi, tvojih odluka, navika i ponašanja.
Ne znam u kojem se trenutku cijela industrija fitnessa svela na računsku operaciju calore in and calorie out i svjetski rastući trend profitabilnosti farmakoloških dodataka i suplementacije koji se kunu u efikasnost njihovih rješenja protiv gojaznosti. Toliko rješenja oko nas, a nikad više gojaznih i pretilih ljudi.
Ako ćemo razmišljati površno i fokus bacamo samo na dijete, prehranu i udio makro nutrijenata u obrocima, daleko smo od rješavanja korijena problema.
Rješenje leži, u ovom slučaju, u promjeni odnosa koji imaš s hranom, vlastitim tijelom i životnim navikama. Naše tijelo i naš um su nedjeljiv dio istog sistema.
Vjerujem da si često čula izreku trenera: „Sve je to u glavi!“, no nisu ni svjesni koliko je rješenje koje imaju daleko od onog što tebi uistinu treba. Rješenje se ne krije u disciplini, samokontroli i motivaciji u trenutku kad se nađeš pred švedskim stolom ili otvorenim frižiderom.
Rješenje je u promjeni pristupa, pritom je potrebno dobrano zagrepsti ispod glazure i zagristi dublje, tamo gdje se nalazi uzrok poriva zbog kojeg jedeš kao da si na autopilotu i često izgubiš pojam koliko si stvarno pojela. Nakon toga onaj osjeća…krivnje, razočaranja, nisam ni zavrijedila bolje, „Ma ko ga je*e!“ stava, pa ponoviš isti ritual nakon 20 minuta… Na kraju se javi onaj osjećaj krivnje, srama, a nerijetko i gađenja prema samoj sebi.
Možda zvučim okrutno, ali borba je stvarna.
Ono što stvarno možeš napraviti je da promijeniš strategiju! Sad se već pitaš na koji način? Pomno sam prikupljala informacije i pretočila najvažnije u besplatnu e-knjigu "7 strategija uspješnog mršavljenja bez jo jo efekta, restrikcija i stresa " . Približila sam ti najefikasnije načine kojima ćeš moći promijeniti odnos s hranom i prekinuti samosabotažu kako bi postigla i zadržala trajnu tjelesnu težinu i formu, a da se pritom ne boriš s restriktivnim dijetama, joj o efektom i iscrpljujućim treninzima. Knjigu možeš preuzeti ovdje.
3. SAN
Najbolje stvari su besplatne, a san je jedna od fizioloških potreba koju zanemarujemo. Manjak sna ima utjecaj na opće stanje organizma pri čemu dolazi do povećanja hormona stresa, tj. kortizola.
Kronični umor direktno utječe na fokus, produktivnost, koncentraciju i na naše ponašanje, što znači i odnos koji imamo s hranom.
Možemo se složiti kako je umor oblik stresa koji opterećuje naš živčani sustav koji preliminarno energiju crpi iz šećera.
I sama zaključuješ kako manjak sna može razdražiti tvoje čudovište slatkog zuba. Nedostatak sna je jednak nedostatku energije. Naš mozak će u tom trenutku napraviti apsolutno sve da se namiri.
U takvoj krizi ne biramo sredstva. Na trpezi se nađe rafinirana hrana, pekarski proizvodi, čokoladice, keksi, grickalice svih mogućih vrsta, sokovi...jer je u tom trenutku to jedini i najefikasniji izvor energije i način na koji će se osloboditi dovoljna količina dopamina, serotonina i svih tih molekula u našem koje nas boostati da nastavimo dalje kroz stresni dan.
Nakon sugar rush-a, nastupa sugar crush.
Za pretpostaviti je da ćeš ponovo ostati bez energije, počet će ti se spavati i gubit ćeš koncentraciju. Jedino logično rješenje je poznato, zar ne?
Tijelo treba još jednu dozu dopamina i serotonina, i tako u nedogled. Dugoročno, dolazi do povećanja tjelesne težine.
4. USPORENI METABOLIZAM
Razlozi usporenog metabolizma mogu biti različiti. A glavni način kako možemo ubrzati metabolizam je fizička aktivnost i adekvatna prehrana.
Što ako jedemo zdravo i pazimo na kalorijski unos, a dođe do usporavanja metabolizma?
Govorim o trenutku kada kreneš na kalorijski deficitarnu prehranu i pobožno slijediš plan prehrane i uživaš u postignutim rezultatima, ali odjednom se dogodi plato. Kilogrami se tjednima ne miču s mrtve točke.
Možda se promjena ipak događa u opsezima, pa obrati na to pažnju. Iako se kilogrami ne mijenjaju, postoji mogućnost da dolazi do promjene u kompoziciji tijela, ali samo u situacijama kada si u trenažnom procesu. U tom slučaju dolazi do smanjenja potkožnog masnog tikva i znatnog povećanja mišićnoga tkiva.
Što još može biti uzrok usporavanja metabolizma? Ništa posebno, tvoje tijelo savršeno funkcionira, jer je došlo do adaptacije tvojeg organizma na određeni kalorijski deficit i tvoj metabolizam usporava. Koliko dugo možeš ići s kalorijskim deficitom, a da tijelu osiguraš dovoljno energije i makro nutrijenata koji su mu neophodni? U tom je slučaju potrebno malo poraditi na dinamici povećanja i smanjenja kalorijskog unosa.
Zadnju stvar koju bi trebala raditi, kad dođe do platoa je izgladnjivanje, preskakanje obroka i povećanje kalorijskog deficita. Doći ćeš u situaciju da pregladniš i prvom prilikom pretrpaš hranom, a nakon čega ćeš se osjećati loše, razočarano i krivo jer se ne možeš kontrolirati.
Zbog nestrpljivosti i uvjerenja da tijelo treba otpuštati kilograme po nekom linearnom obrascu, jer je tako išlo tjednima ili mjesecima, Donosiš zaključak da dijeta ne funkcionira, da ovo nije za tebe, kako je za tebe nemoguće smanjiti tjelesnu težinu i da nikad nećeš moći postići niti zadržati tjelesnu težinu s kojom ćeš se osjećati ugodno i samouvjereno u vlastitom tijelu.
5. HIDRATACIJA
Faktor koji je važan za uspješno mršavljenje i uopće za naše svakodnevno funkcioniranje je hidratacija. Pritom ne mislim na sokove, pivu i ostala tekuća veselja. Mislim isključivo na H2O, vodu.
Kada osjetimo žeđ, naše tijelo je već debelo u dehidraciji. Problem je što ne znamo prepoznati razliku između žeđi i gladi.
Pokušaj se zapitati kad osjetiš glad, jesi li žedna ili gladna?
Ako nisi ziher, popij vode umjesto da pojedeš dva ili tri reda čokolade.
Ako samu sebe možeš nazvati kraljicom joj efekta i ako se konstantno vrtiš u krugovima samosabotaže vlastitog nauma da smanjiš tjelesnu težinu, a ne možeš je zadržati, predlažem ti da preuzmeš besplatnu e- knjigu i okreni list novih mogućnosti. A ako želiš konkretnije zagristi i dublje u problematiku odnosa koji imaš s hranom i zbog kojeg jako teško postižeš i zadržavaš željenu promjenu prijavi se na besplatnu Online radionicu "EmoBalance"
i rerzerviraj svoje mjesto ovdje.
U njoj ćeš pronaći strategije koje će ti promijeniti percepciju svega onog što si do sada mislila da znaš o uspješnom mršavljenju i zdravim prehrambenim navikama kako bi napokon prekinula emocionalno prejedanje disfunkcionalni odnos s hranom i postavila čvrste temelje za vlastitu trajnu transformaciju tijela, uma i forme bez dijeta, frustracija i jo jo efekta.
Izvori:
Comentarios