Trčanje i trudnoća
- Šika Banini
- 20. stu 2016.
- 4 min čitanja

Njegujte svoje tijelo i volite ga , jer u njemu raste život koji će vas u potpunosti ispuniti zadovoljstvom i srećom. Ukoliko ste se do sada bavili trčanjem, dobrog ste zdravlja i nemate komplikacija u trudnoći, ne postoji razlog da sada prestanete.
Trudnoća. Ah, to blaženo stanje. Ako zanemarimo mučnine i sve one ostale zahtjevne periode trudnoće, ona to stvarno je. Taj je period idealan da o svom tijelu i našem mentalnom zdravlju počnemo brinuti nešto više nego što smo do sada. Pobrinite se da se hranite raznovrsnim i nutritivno bogatim namirnicama te da se dovoljno krećete. Njegujte svoje tijelo i volite ga, jer u njemu raste život koji će vas u potpunosti ispuniti zadovoljstvom i srećom.
Ukoliko ste se do sada bavili trčanjem, dobrog ste zdravlja i nemate komplikacija u trudnoći, ne postoji razlog da sada prestanete. Svakako se posavjetujte sa svojim liječnikom. U nekim slučajevima žene se ne bi smjele baviti nikakvom fizičkom aktivnošću u trudnoći ukoliko se radi o rizičnoj ili visoko rizičnoj trudnoći.
Osluškujte svoje tijelo i intuiciju
Svaka primjerena tjelesna aktivnost u trudnoći smanjuje mogućnost pojave gestacijskog dijabetesa i preeklampsije čak i do 35%. Važno je sačuvati tonus muskulature, osobito trupa i zdjelice. Trudnoća može biti zahtjevan period za ženu ne samo fizički, već emocionalno. Pravilna i prilagođena tjelovježba će pripremiti vaše tijelo na promjene, snažni i elastični mišići će uvelike pomoći kod poroda i bržeg oporavka nakon poroda. Redovita i primjerena fizička aktivnost može poboljšava san i raspoloženje jer podiže „hormon sreće“. Ne zaboravite pritom da je sretna mama - sretna beba.
TRČANJE podiže energiju i potiče vašu psihičku i mentalnu snagu u trenutku kada se osjećate uspavano i tromo. Najbolja stvar u trčanju/ hodanju je to što je FREEE! Osim što je besplatno, možete trčati gdje kod poželite i kad god želite. Žene koje su se bavile sportom ili trčanjem često nastavljaju s aktivnostima sve dok se pritom osjećaju sigurno i ugodno.
Ako ste jedna od onih koje žele krenuti s trčanjem u trudnoći, tada počnite postepeno. Trinaesti tjedan trudnoće je idealan za lagane trkačke početke. Nosite ugodnu, laganu, pamučnu sportsku odjeću i stabilne tenisice. Pijte dovoljno tekućine prije, za vrijeme i nakon trčanja ili bilo kakvog oblika fizičke aktivnosti. Radije nemojte trčati kad je vruće.
Trudnice su sklone dehidraciji, tako da uvijek imajte uz sebe bočicu vode.
KAKO KRENUTI S TRČANJEM U TRUDNOĆI ?
Krenite sa zagrijavanjem i istezanjem u trajanju od 10 tak minuta, hodajte i postepeno prijeđite u lagani jogging u trajanju 3 - 5 min, potom ponovno hodajte. Nemojte zaobići cooling down (faza hlađenja) fazu i završno istezanje. Postupno povećavajte pretrčanu udaljenost i vrijeme trčanja. Neka trčanje/jogging/hodanje traje 10 - 20 min do pola sata i postepeno mijenjajte intenzitet izmjenom perioda koje provodite joggirajući i hodajući.

Nabavite stabilne tenisice i vežite ih bez obzira kako to izgledalo. Postoji mogućnost da vas s vremenom počnu boljeti zglobovi. Jedan od razloga je taš što tetive i ligamenti postaju elastičniji, zglobovi nestabilniji, a drugi razlog je što postajete teži. Popratna posljedica tih promjena u elastičnosti tetivnog tkiva je ta što nećete više svoje ljupko stopalo moći ugurati u one divne seksi sandale… Hoće li stopala ostati takva? Iz osobnog iskustva mogu reći da hoće.
Stopalo mogu ugurati u štiklu, ali ga ne mogu izvući. Tako da…ne znam što bih vam rekla osim da ipak sačuvate cipele za neku priliku koja ne iziskuje hodanje, stajanje i ples…
S obzirom na rastući trbuh, bol u leđima i zdjelici vas mogu omesti u planu da nastavite joggirati i vježbati. Neugodna bol i nelagoda je znak da trebate odmah prestati. Prilagodite aktivnost tijelu koje se mijenja. Ovdje možete pronaći vježbe za trudnice kojima možete bez brige nadopuniti vaše odlaske na jogging.

Zaštitite kožu lica ako trčite i boravite na otvorenom, jer vam se radi hormonalnih promjena može javiti pojačana pigmentacija kože tj. melasma (kod nas to nazivaju slikovito koalizam).
Obucite sportski grudnjak ili navucite sportski grudnjak preko osebujnih grudnjaka koje iz očaja počinjete kupovati u trećem tromjesečju trudnoće. Neke stvari je sve teže stavljati pod kontrolu. Sad se sve svodi na praktičnost i efikasnost.
Trčite po ravnim i mekanim površinama kako bi izbjegli posrtanje i padove. Trbuh raste i mijenja se težište tijela. Zbog te promjene trudnice postaju pomalo nespretne i sklonije su padovima. Trbuh u zadnjem tromjesečju postaje teži pa jogging i fizičke aktivnosti mogu postati neugodne. Pokušajte koristiti trudnički remen koji pruža potporu važem trbuhu i rasterećuje kralježnicu, ali i mjehur. Zamijenite jogging s hodanjem koje je puno ugodnije u periodu približavanja termina.
Budite umjereni, poštujte svoje tijelo i potrebu za odmorom.
Vaše tijelo mora osigurati dovoljno kisika i energije za sebe ali i za bebu koja ima svoje povećane potrebe. Pretreniranost i umor smanjuje dotok krvi do bebe, a time dotok kisika i neophodnu energiju za njen normalan rast i razvoj.

Znakovi koji upućuju da ste pretjerali s aktivnostima:
- osjećate se iscrpljeno nakon vježbanja, umjesto puni energije.
- prilikom vježbanja osjećate vrtoglavicu, slabost.
- puls u mirovanju je visok, osjećate lupanje srca „u glavi“.
Zglobovi i mišići su vam bolni, natečeni, noge umorne i teške.
Pripazite na znakove koji ukazuju da bi trebali odmah prekinuti s tjelovježbom i obratite se liječniku;
- zamagljen vid, „crnilo“ pred očima kod promijene položaja, nesvjestica;
- grčevi u mišićima, uranjeni trudovi;
- iscjedak iz rodnice ili vaginalno krvarenje;
Trčanje ili neka druga tjelesna aktivnost uvelike pomažu da lakše iznesete trudnoću. Pripremite vaše tijelo za napore koji vas očekuju u zadnjim tjednima trudnoće, ali i poroda. Bit ćete zahvalni na svojim elastičnim i čvrstim mišićima zdjelice nakon poroda i moći ćete uživati u svom tijelu koje će se puno brže vratiti u svoje prvobitno stanje. Maja Bonačić je savršeno iz vlastitog iskustva sve detaljno opisala u svom postu trčanje u trudnoći na stranicama trčanje.hr i predlažem da ga pročitate ovdje.
Ukoliko ste trudnica, od srca čestitam! Ukoliko još niste, ali planirate biti, želim vam puno divnih trenutaka u nastojanju da to postanete.
Uvijek me razvesele komentari, kritike i vaša iskustva. Stoga vas pozivam da ostavite svoj komentar i razmišljanje vezano uz ovaj post. Bit ću vam zahvalna!
Comentários